Ειδήσεις

Μόνη πρώτη στη κορυφή η Δάφνη.69-53 τον Ίκαρο Ν.Σμύρνης

Η Δάφνη Δαφνίου επιβλήθηκε με 69-53 του Ίκαρου Νέας Σμύρνης κι έκλεισε την 9η αγωνιστική του 1ου Ομίλου Νότου της Γ’ Εθνικής ως πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Το σύνολο του Μάριου Δεσποτάκη, χάρη σε αυτή την νίκη, καταφέρνει να διατηρηθεί ως η μοναδική ομάδα του ομίλου με μόνο μία ήττα, σε ένα παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι έχουν έντονα παράπονα από τους διαιτητές Μπούκα και Ορφανό. Το πρώτο ημίχρονο βέβαια, ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι παίρνοντας δύναμη κυρίως από την άμυνά τους και με τους Γκίνη-Κωνσταντώνη να τραβούν τα νήματα επιθετικά, κατάφεραν να προηγηθούν με 36-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το σκηνικό έμοιαζε να αλλάζει, καθώς η προσωπικότητα του Γραμματικού και η μαχητικότητα του Βούζα, έφεραν τη διαφορά πολύ γρήγορα σε απόσταση τριπόντου με σερί 0-8 (36-33), ενώ μέχρι τα μέσα περίπου της τελευταίας περιόδου, κάθε ενδεχόμενο ήταν ανοικτό (55-50). Εκεί, ο Ίκαρος «κατέρρευσε» και η Δάφνη κυριάρχησε απόλυτα, πραγματοποιώντας επιμέρους 14-3, με το οποίο εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα. Εκείνο, είναι το κυρίως σημείο των διαμαρτυριών των ανθρώπων του συλλόγου της Νέας Σμύρνης, θεωρώντας σημαντικό παράγοντα τόσο κάποια αμφισβητούμενα σφυρίγματα, όπως οι ίδιοι υποστηρίζουν πως είναι, όσο και το μόλις ένα ομαδικό φάουλ που είχαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα εννέα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου.

Δεκάλεπτα: 14-10, 36-25, 52-44, 69-53
Διαιτητές: Μπούκας, Ορφανός Εμ.

Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Μαυροειδής, Παπαδόπουλος, Ρώης, Θεοδοσίου, Κωνσταντώνης 10 (1), Παλαντζάς, Γκίνης 15 (2), Αθανασάκης 7, Μιχόπουλος 8 (1), Κορρές 3, Φιλιππόπουλος 13 (1), Τσελεμπής 13 (1).

Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός 7, Βελιζιώτης, Κανάς 3 (1), Γραμματικός 15 (1), Βούζας 10 (1), Λάβαρης, Πασπαλάς, Δορκοφίκης 11, Μιχαλόπουλος 5, Δαρμογιάννης 2, Παπαδάκης